Škola a školka – historie

Čisovická mládež do roku 1838 navštěvovala školu v Mníšku pod Brdy, která měla od svého založení již v r. 1604 bohatou historii. Bojovská mládež navštěvovala školu v Líšnici, která byla rovněž brzy založena (r. 1696). Povinnost školní docházky(do 6 do 12 let) byla z různých důvodů nedodržována. Z dokumentů, které byly na školách vedeny, se dozvídáme o častých absencích žáků a jejich omlouvání “skrze oblečení nemohl jíti”, když zejména v zimním období taková cesta do školy nebyla snadná.

Stálé omlouvání neúčasti dětí na vyučování a sporech s učiteli a jejich vyhrožování vedlo tehdejší představitele Čisovic zřídit svou vlastní školu. Tehdy v roce 1838 bylo v Čisovicích a v Bojově 136 dětí povinných školní docházkou. Škola byla otevřena a prvým učitelem byl zedník Josef Pelikán, který složil zkoušku na zbraslavském vikariátním úřadě. Učilo se zpočátku v najatých místnostech, později v domě Josefa Pelikána, který vyučoval psaní, čtení a počty. Po několikaletém úsilí představených obce byla postavena v obci škola r. 1863 (nynější Kulturní dům) štěchovickým stavitelem Františkem Zelenkou. Prvým učitelem byl čisovický rodák Václav Šmíd, který do té doby působil v Líšnici.

Počet žáků byl stále veliký např. v r. 1884 to bylo 130 dětí
v r. 1892 to bylo 139 dětí
v r. 1897 už 168 dětí

Původní škola, postavená v obci, trpěla častými povodněmi, které tuto přízemní stavbu často ohrožovaly. Přesto sloužila školství do roku 1955, kdy byla otevřena nová škola. A v 70. letech byla ve tvaru L přistavěna budova pro mateřskou školku.

Publikováno: 01/02/2016